Blog

Gdzie położyć panele podłogowe?

2015-11-24, Dodane przez Artura

(0)


Panele podłogowe to bezsprzecznie najpopularniejszy materiał znajdujący się w naszych domach. Są bardzo proste w montażu, tanie i pomagają stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrze. Można by pomyśleć, że są idealne. Niestety, to nieprawda. Założone w nieodpowiednim miejscu staną się zmorą każdego mieszkania. 

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~* 

 


 

Panele podłogowe – najważniejsze parametry

Mówiąc o panelach nie sposób nie wspomnieć o odporności na zniszczenia. Jak w każdej grupie materiałów budowlanych i wykończeniowych mamy panele lepszej i gorszej jakości. Na co zwracamy uwagę podczas zakupów?

- ścieralność paneli: ten wskaźnik odpowiada za ścieralność oraz używalność. Panele dzielą się na cztery klas, zaczynając od AC3, a kończąc na AC6. Oznacza to, że panele posiadające oznaczenie AC3 są mniej odporne na zniszczenia, zarysowania i codzienne użytkowanie. AC4 i AC5 montuje się głównie w miejscach publicznych, gdzie natężenie ruchu jest bardzo duże.

Do domu wybieramy te od AC3 do AC4. Spotkasz się pewnie też z innymi oznaczeniami, dlatego zawsze warto zapytać sprzedawcę, które litery lub cyfry odpowiadają za ścieralność.

- natężenie ruchu: kolejny ważny parametr, który musimy wziąć pod uwagę przy zakupie paneli. Zacznijmy od stosowanego oznaczanie. Są to liczby 21, 22, 23 oraz 31, 32 i 33. Pierwsza cyfra odpowiada za rodzaj pomieszczenia ( 2 – wnętrze domu oraz 3 – miejsca publiczne). Druga cyfra określa natężenie ruchu (1 – małe, 2- średnie, 3- duże).

W pomieszczeniach rzadko używanych – sypialnia lub pokój gościnny – możemy pozwolić sobie na montaż paneli 21 lub 22. W kuchni, przedpokoju oraz częściej używanych pokojach lepiej sprawdzą się panele 23, a nawet czasami 31.

A jak z ceną? Obserwujemy tu prostą zależność – bardziej trwałe i odporne panele są droższe niż słabsze i podatne na uszkodzenia. Wiemy, że koszt materiałów może odgrywać znaczącą rolę przy podejmowaniu decyzji. Mimo wszystko radzimy zainwestować w dobrej jakości panele. W ten sposób oszczędzamy sobie nerwów w przyszłości.

Jakie panele dostępne są na rynku?

Wybór materiałów, kolorów i wzorów jest przeogromny. Wyróżniamy panele drewniane, okleinowe, panele podłogowe bezklejowe (łączone za pomocą specjalnych łączy – z pewnością kojarzysz specjalny młotek używany podczas montażu takich paneli) oraz panele podłogowe klejone (rzadkość). Nas osobiście najbardziej przekonują panele podłogowe bezklejowe, ponieważ ich montaż jest prosty, szybki i przede wszystkim czysty. Jeśli przyłożymy się do założenia paneli nie musimy też obawiać się odstawania poszczególnych desek, a w razie uszkodzenia wymieniamy tylko jeden element.

Gdzie położyć panele podłogowe?

Właściwie panele sprawdzą się na każdym rodzaju podłoża, o ile będzie ono równe i mocne. Dlatego przy zakładaniu paneli przyda się nam poziomica. Sam montaż, zwłaszcza paneli bezklejowych jest niezwykle prosty. Można go wykonać samemu. Ważne aby panele podłogowe zostały składowane w pomieszczeniu, w którym będą układane około 48 h przed montażem.

Najważniejsze o czym musimy pamiętać to dobranie właściwego rodzaju panelu do pomieszczenia. Naszym zdaniem panele najlepiej sprawdzają się w salonie, zwłaszcza drewniane czy imitujące drewno lub w sypialni, gdzie ładnie komponują się z dywanikami położonymi przy łóżku.

Odradzamy zakładanie paneli w pierwszym pomieszczeniu, do którego wchodzimy z zewnątrz. Szpilki, naniesiony na butach piasek oraz duże natężenie ruchu to zabójcza mieszanka nawet dla najlepszej jakości paneli. W przedpokoju lepiej sprawdzą się płytki. Również pomieszczenia „wilgotne” nie są sprzyjającym środowiskiem do użytkowania paneli.
 
O czym zawsze zapominamy?

Panele nawet te z najwyższym parametrem ścieralności nie są niezniszczalne, dlatego zawsze zabezpieczamy potencjalne źródło zarysowań – nóżki krzeseł, fotelów lub stolików specjalnymi podkładkami.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci w wyborze właściwych paneli, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zostaw komentarz lub porozmawiaj ekspertem z jednym ze stacjonarnych sklepów Bricomarché.

Specjalizacja: Ogród, Zwierzęta


KRASNALOWA
Specjalizacja: Dekoracja, Zaprawy


MAJSTER
Specjalizacja: Majsterkowanie, Budowa

Ostatnie artykuły:

Wiosna, ach to ty! Wiosenne i wielkanocne pomysły DIY

Zmieniający się klimat potrafi płatać pogodowe figle. Boże Narodzenie...

Oświetlenie domowe. Co musisz wiedzieć, wybierając oprawy oświetleniowe

W sklepach pojawiło się ostatnio bardzo dużo opraw oświetleniowych o...

Komentarze (0)

Nie ma jeszcze komentarzy. Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zobacz także:

Wiosna, ach to ty! Wiosenne i wielkanocne pomysły DIY

Zmieniający się klimat potrafi płatać pogodowe figle. Boże Narodzenie bez śniegu, za to Wielkanoc pod białą śnieżną pierzynką – to niestety coraz częstszy scenariusz. Czy w tym roku...
Dowiedz się więcej

Oświetlenie domowe. Co musisz wiedzieć, wybierając oprawy oświetleniowe

W sklepach pojawiło się ostatnio bardzo dużo opraw oświetleniowych o atrakcyjnych, często zaskakujących,  ekstrawaganckich formach. Czy nie jest to tylko oferta na jeden sezon?
Dowiedz się więcej

7 trików ułatwiających malowanie

Wiesiek Skiba,  złota rączka z "Dzień Dobry TVN"
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »