Blog

Gdzie położyć panele podłogowe?

2015-11-24, Dodane przez Artura

(0)


Panele podłogowe to bezsprzecznie najpopularniejszy materiał znajdujący się w naszych domach. Są bardzo proste w montażu, tanie i pomagają stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrze. Można by pomyśleć, że są idealne. Niestety, to nieprawda. Założone w nieodpowiednim miejscu staną się zmorą każdego mieszkania. 

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~* 

 


 

Panele podłogowe – najważniejsze parametry

Mówiąc o panelach nie sposób nie wspomnieć o odporności na zniszczenia. Jak w każdej grupie materiałów budowlanych i wykończeniowych mamy panele lepszej i gorszej jakości. Na co zwracamy uwagę podczas zakupów?

- ścieralność paneli: ten wskaźnik odpowiada za ścieralność oraz używalność. Panele dzielą się na cztery klas, zaczynając od AC3, a kończąc na AC6. Oznacza to, że panele posiadające oznaczenie AC3 są mniej odporne na zniszczenia, zarysowania i codzienne użytkowanie. AC4 i AC5 montuje się głównie w miejscach publicznych, gdzie natężenie ruchu jest bardzo duże.

Do domu wybieramy te od AC3 do AC4. Spotkasz się pewnie też z innymi oznaczeniami, dlatego zawsze warto zapytać sprzedawcę, które litery lub cyfry odpowiadają za ścieralność.

- natężenie ruchu: kolejny ważny parametr, który musimy wziąć pod uwagę przy zakupie paneli. Zacznijmy od stosowanego oznaczanie. Są to liczby 21, 22, 23 oraz 31, 32 i 33. Pierwsza cyfra odpowiada za rodzaj pomieszczenia ( 2 – wnętrze domu oraz 3 – miejsca publiczne). Druga cyfra określa natężenie ruchu (1 – małe, 2- średnie, 3- duże).

W pomieszczeniach rzadko używanych – sypialnia lub pokój gościnny – możemy pozwolić sobie na montaż paneli 21 lub 22. W kuchni, przedpokoju oraz częściej używanych pokojach lepiej sprawdzą się panele 23, a nawet czasami 31.

A jak z ceną? Obserwujemy tu prostą zależność – bardziej trwałe i odporne panele są droższe niż słabsze i podatne na uszkodzenia. Wiemy, że koszt materiałów może odgrywać znaczącą rolę przy podejmowaniu decyzji. Mimo wszystko radzimy zainwestować w dobrej jakości panele. W ten sposób oszczędzamy sobie nerwów w przyszłości.

Jakie panele dostępne są na rynku?

Wybór materiałów, kolorów i wzorów jest przeogromny. Wyróżniamy panele drewniane, okleinowe, panele podłogowe bezklejowe (łączone za pomocą specjalnych łączy – z pewnością kojarzysz specjalny młotek używany podczas montażu takich paneli) oraz panele podłogowe klejone (rzadkość). Nas osobiście najbardziej przekonują panele podłogowe bezklejowe, ponieważ ich montaż jest prosty, szybki i przede wszystkim czysty. Jeśli przyłożymy się do założenia paneli nie musimy też obawiać się odstawania poszczególnych desek, a w razie uszkodzenia wymieniamy tylko jeden element.

Gdzie położyć panele podłogowe?

Właściwie panele sprawdzą się na każdym rodzaju podłoża, o ile będzie ono równe i mocne. Dlatego przy zakładaniu paneli przyda się nam poziomica. Sam montaż, zwłaszcza paneli bezklejowych jest niezwykle prosty. Można go wykonać samemu. Ważne aby panele podłogowe zostały składowane w pomieszczeniu, w którym będą układane około 48 h przed montażem.

Najważniejsze o czym musimy pamiętać to dobranie właściwego rodzaju panelu do pomieszczenia. Naszym zdaniem panele najlepiej sprawdzają się w salonie, zwłaszcza drewniane czy imitujące drewno lub w sypialni, gdzie ładnie komponują się z dywanikami położonymi przy łóżku.

Odradzamy zakładanie paneli w pierwszym pomieszczeniu, do którego wchodzimy z zewnątrz. Szpilki, naniesiony na butach piasek oraz duże natężenie ruchu to zabójcza mieszanka nawet dla najlepszej jakości paneli. W przedpokoju lepiej sprawdzą się płytki. Również pomieszczenia „wilgotne” nie są sprzyjającym środowiskiem do użytkowania paneli.
 
O czym zawsze zapominamy?

Panele nawet te z najwyższym parametrem ścieralności nie są niezniszczalne, dlatego zawsze zabezpieczamy potencjalne źródło zarysowań – nóżki krzeseł, fotelów lub stolików specjalnymi podkładkami.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci w wyborze właściwych paneli, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zostaw komentarz lub porozmawiaj ekspertem z jednym ze stacjonarnych sklepów Bricomarché.

Specjalizacja: Ogród, Zwierzęta


KRASNALOWA
Specjalizacja: Dekoracja, Zaprawy


MAJSTER
Specjalizacja: Majsterkowanie, Budowa

Zobacz także:

Ochrona pomieszczeń przed nadmiernym słońcem – wybierz najlepszą opcję dla siebie

Urządzanie wnętrz to z pewnością najbardziej wyczekiwany etap remontu lub budowy domu. Podczas tworzenia ciekawych aranżacji bardzo często pada pytanie: jak ochronić pomieszczenia przed...
Dowiedz się więcej

Kwiaty z bibuły na Dzień Matki - DIY

Motyw kwiatowy popularny jest w modzie ale także we wnętrzach. Papierowe kwiaty to nie tylko hit przyjęć okolicznościowych ale także ciekawa dekoracja do domu. Dlatego dziś pokażemy, jak...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »