Majsterkowanie

Układanie paneli podłogowych

2015-03-20

(5)
Jedną z zalet paneli podłogowych stanowi to, że nadają się do samodzielnego montażu. Do układania paneli wystarczą umiejętności majsterkowicza, nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia, a i bałagan podczas prac jest nieduży.
 

 

> Co będzie potrzebne?

Narzędzia to przede wszystkim wyrzynarka, niezastąpiona przy cięciu paneli. Mogą przydać się również: piłka do drewna, łyżka stolarska do dobijania paneli, młotek, mały kątownik budowlany oraz miarka i ołówek. Do montażu listew przyściennych przydadzą się piła ukośnica bądź korytko do cięcia pod kątem, wiertarka i wiertła oraz śrubokręt. Materiały to oczywiście panele, folia paroizolacyjna i podkład pod panele oraz listwy przypodłogowe wraz z akcesoriami i kołki montażowe.
 
> Przed montażem

Należy sprawdzić jakość podłoża, na które zostaną położone panele. Wszelkie ubytki i nierówności należy zniwelować zaprawą samopoziomującą. Podłoże musi być czyste i suche.
 
> Izolacja pod panele

Przed właściwym układaniem paneli należy położyć folię paroizolacyjną zabezpieczającą przed wilgocią i podkład wyciszający, który stłumi odgłos kroków i zniweluje niewielkie nierówności. Podkłady wykonane są z różnych materiałów (pianka, tektura, płyty ekologiczne czy korek) o różnej grubości, wielkości, jakości i co się z tym wiąże – cenie. Najtańsze rozwiązanie to cienka pianka, ale jeśli nie musimy oszczędzać, warto kupić ekopłyty, mające lepsze parametry w zakresie izolacji akustycznej i dobrze niwelujące nierówności podłoża.
 
> Układanie paneli

Niepotrzebne są wielkie umiejętności, by we własnym zakresie ułożyć podłogę. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady takiej pracy:

1. Panele układa się prostopadle dłuższym bokiem do źródła światła, najczęściej do okna. Dzięki temu mniej widoczne będą łączenia.
2. Pierwszy rząd paneli układamy piórem w kierunku ściany.
3. Panele typu „click” najlepiej układać całymi rzędami. Składamy krótszymi bokami cały rząd, następnie kolejny pas paneli zapinamy w poprzedni rząd.
4. Panele układamy z przesunięciem; co odetniemy na końcu, od tego zaczynamy kolejny rząd. Skrajne, cięte panele powinny mieć minimum 30 - 40 cm, jeśli są krótsze, to zaczynamy od całego lub połówki panela.
5. Ponieważ podłoga z paneli pod wpływem zmiennych temperatur pracuje, to koniecznie należy zostawić odstęp od ściany (dylatacja), który po każdej stronie powinien wynosić co najmniej 1 cm. W miejsca dylatacji wkładamy kliny dystansowe, by podłoga się nie przesuwała.
6. Ostatni rząd paneli docinamy na długości i montujemy przy pomocy łyżki stolarskiej (dobijak).
 
> Montaż listew przypodłogowych

Na koniec pozostaje założyć listwy wykończeniowe, które mocuje się do ściany przy pomocy specjalnych zaczepów (listwy mdf) lub kołków (listwy z pcv). Montaż listew z pcv jest szybki i prosty. Po zdjęciu maskującego paska pcv wiertłem przewiercamy listwę, kołkujemy i z powrotem zakrywamy. Nie potrzeba ich nawet dokładnie docinać, gdyż na narożniki wewnętrzne i zewnętrzne zakłada się specjalne elementy maskujące. Trochę trudniej jest z listwami mdf, które zakłada się na wcześniej zamocowane klipsy, a narożniki należy ładnie przyciąć pod kątem 45 stopni.

Artykuły polecane:

Panele podłogowe – które wybrać?

O rodzaju wybieranych paneli powinno decydować przede wszystkim to, do...

Jak dbać o panele laminowane?

Wybór paneli laminowanych jako podłogi w domach i mieszkaniach jest...

Zobacz także:

Jak uporządkować garaż?

Garaż to najczęściej miejsce, w którym przechowuje się rzeczy rzadko używane oraz narzędzia do naprawy. Aby praca w garażu przebiegła sprawnie i szybko warto zastanowić się nad...
Dowiedz się więcej

Wyrzynarki – jakie jest ich zastosowanie?

Wyrzynarka należy do niezwykle funkcjonalnych elektronarzędzi, które posiadają szeroki zakres zastosowania. Nadaje się do cięcia różnych materiałów, w których można uzyskać zarówno...
Dowiedz się więcej

Uszkodzony panel podłogowy – co zrobić?

Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych materiałów w naszych domach. Są estetyczne, stosunkowo tanie, efektywne oraz łatwe do ułożenia. Nie trzeba być fachowcem, aby to zrobić i...
Dowiedz się więcej

Czym dogrzewać dom?

Jesienne i zimowe chłody potrafią dać się we znaki niezależnie od stosowanej metody grzewczej w domu czy mieszkaniu. W szczególnie zimne wieczory nasze cztery ściany wymagają nierzadko...
Dowiedz się więcej
OK, zamykam Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie »